Dane
Moduł Dane umożliwia zarządzanie plikami na dysku. Struktura danych na dysku jest przedstawiona w postaci drzewa katalogów (ad 1). Oprócz nazwy na liście jest umieszczony też link do folderu, dzięki czemu można z łatwością przejść do odpowiedniego katalogu na dysku. Moduł składa się z następujących elementów:
![]() |
Wyszukiwarka - pozwala znaleźć odpowiedni folder w drzewie. |
![]() |
Drzewo folderów - drzewo przedstawiające strukturę naszych danych. |
![]() |
Akcje - dostępne są następujące akcje: ROZWIŃ - rozwija wszystkie elementy w drzewie katalogów ZWIŃ - zwija wszystkie elementy w drzewie katalogów GENERUJ - generuje linki do folderów na dysku na podstawie struktury katalogów (patrz poniżej) DODAJ - dodaje folder na najwyższym poziomie WCZYTAJ - wczytuje informacje o danych z dysku |
Akcja GENERUJ wczytuje informacje o strukturze danych z dysku. Opcja ta jest pomocna np. gdy zmienimy miejsce przechowywania dokumentów (zmienią się ścieżki do folderów) aby automatycznie zaktualizować wszystkie dane.
[opis techniczny] Generowanie drzewa odbywa się na podstawie informacji zapisanych w folderach. Każdy folder w drzewie ma odpowiedni plik component.shr zapisany na dysku. Struktura drzewa nie musi się pokrywać ze strukturą folderów na dysku - tylko foldery zawierające plik component.shr zostaną wyświetlone w drzewie. Plik component.shr może zawierać dane dotyczace folderu lub być pusty. Jeśli plik jest pusty wówczas nazwa w drzewie katalogów jest taka sama jak nazwa folderu na dysku a pozostałe dane nie są wypełnione. Informacje wczytane podczas przeglądania folderów w poszukiwaniu plików component.shr są zapisywane do pliku components.shr znajdującego się w folderze components. Z tego pliku korzysta program podczas wyświetlania struktury folderów.
Menu kontekstowe dostępne jest po wybraniu elementu w drzewie i kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Dostepne są następujące opcje:
Opcja otwórz wyświetla dane dotyczące folderu. Standardowo folder zawiera informacje dotyczące jego nazwy, tytułu, daty i ścieżki do pliku. Użytkownik programu do każdego folderu może dodać inne parametry które wyświetlone są jako DANE:
Opcje edytuj oraz dodaj wyświetlają okienko umożliwiające zmianę/edycję danych folderu:
Opcja dodaj z szablonu pozwala dodać folder z parametrami i zawartością zgodną z przygotowanym wcześniej szablonem.
[opis techniczny] Aby dodać szablon wystarczy stworzyć folder o dowolnej nazwie w katalogu templates/components na dysku. Podczas tworzenia katalogu w programie (z wykorzystaniem opcji z szablonu) zawartość folderu szablonu jest kopiowana do nowo utworzonego katalogu. Każdy szablon może zawierać dowolną liczbę plików i katalogów oraz dodatkowo może zawierać plik template.xml opisujący właściwości zdefiniowane przez użytkownika. Właściwości zdefiniowane w pliku template.xml są automatycznie dodawane do opisu nowo utworzonego katalogu. Przykładowy szablon można znaleźć w katalogu templates/components na dysku po zainstalowaniu aplikacji.